INFO A PRAKTICKÉ RADY

Vyrábame nerezové kuchynské vybavenie pre reštaurácie, bary a kaviarne. Sme výrobcom gastro digestorov – zariadení potrebných na udržanie správnych podmienok v profesionálnych kuchyniach. Sme tiež výrobcom gastro stolov a iného nábytku potrebného pre prácu pri príprave jedál. 

V AKEJ VÝŠKE TREBA INŠTALOVAŤ GASTRO DIGESTOR? RADÍME

Úlohou gastro digestorov, ktoré sa inštalujú do profesionálnych kuchýň, je zvýšiť hygienu a bezpečnosť práce v týchto miestnostiach. Ak vám záleží na efektívnej prevádzke týchto zariadení a zároveň na pohodlí vašich zamestnancov, dbajte na ich správne umiestnenie. Dnes vám prezradíme, do akej výšky digestor zavesiť, aby ste čo najlepšie využili jeho možnosti.

Čo sú gastronomické digestory?

Gastronomické digestory sú nepostrádateľným prvkom každého profesionálneho kuchynského vybavenia. Ich úlohou je zabezpečiť správne fungovanie ventilačných systémov. V prvom rade zachytávajú vodnú paru vznikajúcu pri varení a zabraňujú jej šíreniu po miestnosti. To však nie je ich jediná výhoda. Odvádzajú prebytočné teplo, ako aj minimalizujú zápach a absorbujú čiastočky tuku.

Typy gastro digestorov

Gastronomické digestory sa delia podľa spôsobu montáže. Nájdete varianty ako:

– šikmé nástenné digestory sú určené do nízkych kuchynských priestorov. Budú tiež dobre fungovať v cateringových prívesoch. Vďaka svojim kompaktným rozmerom šetria miesto a poskytujú voľnosť pohybu pri práci.

– nástenné lichobežníkové odsávače pár sú ideálne pre kuchyne s väčšími plochami. Účinne zachytávajú vodnú paru, ktorá sa objavuje pri varení jedla.

– nástenné digestory sú vybavené veľmi veľkým a savým povrchom, ktorý efektívne zachytáva výpary, pachy a čiastočky mastnoty vznikajúce pri práci v kuchyni.

– centrálne digestory sú určené do kuchýň, kde sú pracovné stanice umiestnené v strede miestnosti.

Samozrejme, výber vhodného variantu závisí od typu vykurovacích zariadení a štruktúry miestnosti. Pre malé kuchyne vybavené malým počtom spotrebičov postačia malé odsávače pár, ktoré výrazne nepresahujú veľkosť dosky stola, na ktorej sú spotrebiče umiestnené.

Ako nainštalovať gastro digestor?

Malé nástenné odsávače pár ľahko priskrutkujete na stenu. V prípade veľkých digestorov alebo centrálnych modelov budete potrebovať ďalšie nástroje, ako sú retiazkové alebo kolíkové vešiaky. Zaručujú stabilitu celej inštalácie a zaisťujú bezpečnosť pri každodennom používaní kuchynského priestoru.

 

Prečo je dôležitá výška inštalácie odsávača pár?

Vzdialenosť medzi odsávačom pár a sporákom určuje jeho účinnosť. Čím je bližšie, tým lepšie odstraňuje pachy a absorbuje vodnú paru, ktorá vzniká pri varení. Bohužiaľ, príliš nízke umiestnenie zariadenia so sebou nesie aj riziko. Jednotlivé komponenty sa môžu pri vystavení teplu roztaviť. Nízko visiai Digestor  navyše obmedzuje voľnosť pohybu pracovníkov a vystavuje ich odreninám a nárazom na vyčnievajúce časti.

Ak gastro digestor umiestnite vysoko, nepochybne zvýšite bezpečnosť jeho používania a poskytnete potrebný priestor pre pohodlnú prácu v kuchyni. Žiaľ, príliš veľká vzdialenosť od vykurovacej dosky môže výrazne znížiť účinnosť odsávača pár a viesť k šíreniu vodnej pary a pachov po miestnosti.

Preto stojí za to starostlivo zvážiť túto otázku, aby sa zabezpečilo efektívne fungovanie zariadenia a zaručili sa bezpečné a pohodlné pracovné podmienky pre každého používateľa kuchyne.

V akej výške treba inštalovať gastro digestor?

Výška, v ktorej bude digestor visieť, si vyžaduje starostlivé plánovanie. Je dôležité, aby bol umiestnený v primeranej vzdialenosti od vykurovacích zariadení, ktoré pracujú pod ním.

Ako sme spomínali, príliš veľká vzdialenosť môže viesť k horšej absorpcii pár, a tým aj šíreniu pary a pachov po miestnosti. Na druhej strane príliš nízko zavesená digestor môže spôsobiť nepohodlie zamestnancom a vystaviť ich zraneniam hlavy.

Ako teda prispôsobiť výšku gastro digestora potrebám miestnosti? Najprv musíte zvážiť typ odsávača pár, ktorý budete inštalovať. Výška bude závisieť od jeho typu a od toho, čo bude nad.

V akej výške zavesiť odsávač pár nad plynový a indukčný sporák?

Predpokladá sa, že vzdialenosť spodného okraja odsávača pár od plynového sporáka by mala byť aspoň 70 centimetrov. Medzitým, ak máte indukčnú varnú dosku, nainštalujte digestor aspoň 60 cm nad ňu. Pri rozhodovaní o inštalácii zohľadnite aj rast užívateľov kuchyne. Okrem toho si prečítajte odporúčania výrobcu, ktoré podrobne špecifikujú pravidlá inštalácie odsávačov pre každý jednotlivý výrobok.

V akej výške by mala byť umiestnená odkvapová objímka?

Ľahko určíte výšku odkvapového hrdla. Stačí len predĺžiť vlasec, na ktorom bude zariadenie visieť a od jeho bočného okraja v tejto úrovni odmerať vzdialenosť 10-15 centimetrov. Ak si ešte nie ste istí, ktorý odsávač pár si vybrať, ponechajte si dlhšiu časť kábla, aby ste ho mohli neskôr ľahko prispôsobiť vašim potrebám.

Na čo si ešte dať pozor pri inštalácii gastro digestora do kuchyne?

Výška, do ktorej digestor umiestnite, je najdôležitejšia, no nemôžete ignorovať ani jeho rozmery. Predpokladá sa, že by mal byť o 10 centimetrov širší ako sporák alebo indukčná varná doska. Vďaka tomu poskytnete najlepší priestor na absorbovanie pary a pachov vznikajúcich pri varení.

Vyberte si tie najlepšie gastro digestory

Naše gastro digestory sú vyrobené z nerezovej ocele a vybavené účinnými protitukovými filtrami, ktoré ochránia vašu kuchyňu a zabezpečia pohodlie pri práci. Nájdete u nás modely šité na mieru do rôznych miestností, vďaka ktorým si vhodný variant ľahko zladíte podľa svojich potrieb. Nezabudnite sa postarať o 10-12 centimetrov na každej strane, aby ste zabezpečili najvyšší komfort používania našich zariadení. Pri inštalácii dbajte na odporúčania týkajúce sa výšky, v ktorej by mal byť digestor umiestnený. Vo väčšine prípadov to bude približne 2 metre od podlahy.